Kasia Robak - BlogKategorie: Eko i zdrowie, Dom i ogród, Zainteresowania Liczba wpisów: 2, liczba wizyt: 11961 |
Nadesłane przez: kasia-robak dnia 05-04-2013 14:37
Idealnym źródłem światła jest słońce. Korzystanie ze słońca jako źródła światła w celach leczniczych jest praktycznie ograniczone. W widmie słonecznym największe działanie lecznicze mają promienie świetlne widzialne, podczerwone, i krótkie nadfiołfcowe. Promienie podczerwone przenikają przez skórę i działanie ich jest głębsze. Promienie krótkie —nadfiołfcowe — są pochłaniane przez skórę i wywierają wpływ na procesy biologiczne.
W lecznictwie źródłem promieni świetlnych, podczerwonych, jest lampa sollux, zaopatrzona w kolorowe filtry, oraz świetlanka. Lampa sollux wywiera działanie cieplne, którego natężenie uzależnione jest między innymi od odległości i od rodzaju filtru. Ma ona zastosowanie wszędzie tam, gdzie chodzi o wywołanie przegrzania tkanek, między innymi jako przygotowanie do ćwiczeń redresyjnych bądź przygotowanie do elektrogimnastyki.
Źródłem promieni nadfiołkowych są lampy kwarcowe różnego typu. Działanie ich na organizm ludzki jest miejscowe i ogólne. Promienie nadfiołfcowe pochłaniane są przez skórę, w której uwidacznia się lich główne działanie. Sprowadzają one przekrwienie i przebarwienie skóry, zwiększają jej napięcie i elastyczność oraz wytwarzanie się w niej histaminy i witamin z grupy D. To miejscowe działanie pociąga za sobą działanie ogólne. Zwiększające się ilości witaminy D2 pobudzają przyswajanie wapnia i fosforu, co ma duże znaczenie w niektórych chorobach układu kostnego. Większa ilość wytworzonej histaminy , prowadzi do obniżenia napięcia układu współczulnego, przez ico następuje przekrwienie. Ponadto promienie nadfiołkowe pobudzają wytwarzanie się hemoglobiny, krwinek czerwonych, wzmagają podstawową przemianę materii i działają bakteriobójczo. Naświetlanie lampą kwarcową można stosować ogólnie oraz miejscowo w dawkach podrumieniowych lub rumieniowych.
Nadesłane przez: kasia-robak dnia 05-04-2013 14:32
W elektroterapii stosuje się prądy stałe i prądy impulsowe.
Prąd stały, inaczej galwaniczny, działa stymulująco na zakończenia nerwów czuciowych, ruchowych, układ autonomiczny oraz bezpośrednio na włókna mięśniowe. Może wywierać działanie przeciwbólowe, jeśli anodę przyłoży się na miejsce bolesne. Istota działania iprądu stałego polega na stałym przepływie prądu od jednego bieguna do drugiego i występujących zjawiskach termicznych, elektrolitycznych i elektrotonicznych. Prądy sitałe wywołują przekrwienie tkanek przez rozszerzenie naczyń krwionośnych w miejscach bezpośredniego przylegania elektrody i w dalszych na drodze odruchowej. Te właściwości działania prądu stałego zostały wykorzystane w leczeniu porażeń wiotkich, w celu poprawy ukrwiemia, w stanach bólowych, w zanikach mięśni w gośćcu itd.
Przeciwwskazania do zastosowania prądu galwanicznego stanowią zaburzenia czucia, uszkodzenia i owrzodzenia skóry.
Prąd galwaniczny stosuje się jako galwanizację przepływową, elektrostazę, jontoforezę i elektrogimnastykę.
Zabiegi galwanizacyjne można stosować przed ćwiczeniami, jak 1 po ćwiczeniach.
Galwanizacja przepływowa zastosowana wzdłuż długiej osi kończyny wywołuje przekrwienie tkanek znajdujących się między elektrodami. Niekiedy, np. do stosowania przepływu prądu galwanicznego na palce ręki lub stopę, wygodnie jest używać jaiko jednej elektrody miseczki szklanej z wodą, w którą włożono elektrodę.
W wypadku ułożenia elektrody dodatniej na miejscu bolesnym galwaniziacja przepływowa wpływa kojąco na ból. Galwanizację przepływową stosuje się również poprzecznie do długiej osi kończyny.
Prąd stały może być użyty również pizy szczególnych wskazaniach jako tzw. kąpiel galwaniczna czterokomorowa.
Zastosowanie galwanizacji przepływowej poprzecznej z równoczesnym wstrzykiwaniem 10% Calcium chloralum dożylnie nosi nazwę elektrostazy. Można stosować ją w przypadkach słabo wytwarzającej się kostniny po złamaniach, przy opóźnionym zroście, w wybranych przypadkach stawów rzekomych i w odwapnieniach kości. Wapń działa wtedy jako katalizator pobudzający wytwarzanie się kostniny. W przypadkach złamań zespolonych za pomocą metali należy zachować ostrożność. Można stosować elektrostazę tylko wtedy, gdy elektrody ułożone są tak, aby przepływ prądu biegł prostopadle do długiej otsi metalu.
Prąd galwaniczny stały ma również zastosowanie w jontoforezie. Jonto-toreza, inaczej zwana jonizacją, jest to sposób wprowadzania jonów lub cząsteczek leków poprzez skórę lub błonę śluzową pod wpływem prądu stałego. Lekami najczęściej stosowanymi w leczeniu ortopedycznym są: histamina, acetylocholina, jod, wapń, przy czym należy pamiętać o ich działaniu nie tylko miejscowym, lecz również d ogólnym, np. histamina może dać duży ogólny odczyn naczyniowy, niepożądany u niektórych osób starszych.
Dalszym rodzajem zastosowania prądu galwanicznego w zabiegach fizykoterapeutycznych w ortopedii d w leczniczym usprawnianiu jest elektrogimna-styka, inaczej zwana elektrostymulacją. Polega ona na stosowaniu różnych impulsów prądu elektrycznego (prąd prostokątny, trójkątny, ekspotencjalny i in.). Obecnie stosuje się głównie impulsy prądu prostokątnego, powstałe na skutek przerywania prądu galwanicznego. Zasada działania takiej elektrogimna-styki polega na wywołaniu skurczu mięśniowego w momencie otwierania i zamykania źródła prądu galwanicznego. Elektrody układa się na przyczepie początkowym i końcowym mięśnia stymulowanego. Wybór biegunów zależy od reakcji skurczowej mięśnia.
Elektrogimnastyka ma zastosowanie w leczeniu porażeń i niedowładów obwodowych, w zanikach i osłabieniach mięśniowych.